Skip to main content.

DESENIO X MRS MIGHETTO

Get swept away to a faraway place with this magical tale, exclusively written for Desenio by the duo behind Mrs Mighetto. This collection wonderfully merges art and storytelling, letting beautiful illustrations tell the story of an exciting adventure where the Minimighettos go on a journey to save the world's beauty.

Product Slider

TO THE COLLECTION

SWEET DREAMS

Available in two different colours, this collection contains five art prints, four illustrations and one story print. Buy them separately or get the whole collection packaged in a beautiful envelope.

STORYTELLING ART

"We hope our illustrations will awaken your imagination while adding some magic to your child's room, bringing joy for many years to come." Malin Mighetto and Anna Sylvan, the duo behind Mrs Mighetto

Product Slider

TO THE COLLECTION

Plakáty Mrs Mighetto

Vydejte se s námi na cestu do světa snů. Malin Mighetto a Anna Sylvan, které stojí za značkou Mrs. Mighetto, nyní vytvořily kolekci pro Desenio. Kolekce se skládá ze čtyř motivů a pohádkového motivu ve dvou barevných provedeních, zeleném a béžovém. Snové motivy lze zakoupit jednotlivě nebo v balení po pěti kusech, zabalené v krásné obálce paní Mighetto. Skvěle se hodí jako dárek nebo vánoční dárek.

Všechny motivy jsou součástí kouzelného příběhu na dobrou noc do dětského pokoje, který je exkluzivní pro Desenio. Seznamte se se slečnou Majou, slečnou Frejou, panem Samem, panem Hugem a několika mini-migranty, kteří mají za úkol zachránit všechnu krásu světa. Příběh na dobrou noc, který rozvíjí fantazii a vytváří kouzlo v dětském pokoji.