Skip to main content.

Victoria Verbaan

Plakáty

Victoria studied Fine Art at The University of Cape Town and Art Direction and Graphic design at the Red & Yellow School, and her art has been featured in British Vogue and The World of Interiors. She describes her work as surreal, dreamy, fiercely optimistic, and enthusiastic.

"Painting and illustrating have always played a significant role; through my work, I try to evoke emotions of kindness, strength, compassion and passion - these are traits which help define beauty in all women," she says.

Plakáty Victoria Verbaan

Victoria Verbaan je talentovaná umělkyně z Jihoafrické republiky. Vytváří ilustrace, sochy z hlíny a malby akvarelem. Umění Victorie Verbaansové v Desenio je ženské, vytvořené lehkými, ale silnými tahy štětce, které dodávají plakátu estetický a elegantní výraz.

Victoria se inspiruje každodenním životem a vším, co ji obklopuje, jako je příroda a emoce. Victoriina práce byla publikována v britském Vogue, Elle decorations a The World of Interiors. Své ženské umění popisuje takto: "Maluji silné, ale citlivé ženy, provokativní i výstřední." Najděte si své oblíbené umění od Victorie Verbaan na Desenio!