Skip to main content.

Katharina Puritscher

Plakáty

As an artist, Katharina Puritscher is fascinated by the different mediums and likes combining acrylic paint, watercolours, gouache, ink and crayons. After pursuing a career in Business administration, she craved a creative outlet and started sharing her art on social media. Now her art, inspired by flowers, nature and architecture, is sold worldwide.

“I like to romanticize daily life and exaggerate a little, which translates into my paintings. It’s liberating to focus on the little things such as a nice bouquet, a beautiful view from a window, or quality time with some coffee, a croissant and a good book,” she says.

Plakáty Katharina Puritscher

Katharina Puritscher je umělkyně, ilustrátorka a designérka z Mnichova v Německu. Její zájem o barvy a malby začala už v raném věku. Katharina pracuje převážně s akryly a někdy s akvarelovými barvami, různými pastelovými barvami a pastely. Nyní se její umění inspirované květinami, přírodou a architekturou prodává po celém světě. Katharina Puritscher je jednou z našich talentovaných Vybraných Umělkyň v Desenio. Zde najdete barevné plakáty s květinami a architekturou.